Dzień Gier Planszowych 2020

W 2020 roku Dzień Gier Planszowych przypada na 10 października (sobota).
„Cała Polska gra w planszówki”- to hasło pierwszej edycji Dnia Gier Planszowych, która zaplanowana jest na 10 października 2020r.
Dlaczego warto grać w gry planszowe?
Gry planszowe zwiększają aktywność mózgu. Ponieważ zabawa stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za tworzenie złożonych myśli i pamięci zarówno u dzieci jak i dorosłych, pomaga w ćwiczeniu podstawowych umiejętności poznawczych takich jak podejmowanie decyzji.
Przynosi śmiech i zmniejsza stres
Śmiech jest efektem ubocznym grania w gry planszowe i jest jednym z podstawowych składników kreatywności i przyjemnej nauki.
Zbliża ludzi i wzmacnia relacje
Czy ktoś gra sam w grę planszową? Nie. Podstawą gry planszowej jest współpraca. Współpraca łączy nieznajomych, starych przyjaciół i współpracowników. Nie ma znaczenia czy chodzi o nawiązywanie nowych kontaktów, czy przyjemny wieczór z bliskimi- granie w gry planszowe to idealny sposób na spędzanie czasu w miłym towarzystwie.
Granie w gry planszowe obniża ciśnienie krwi
Oprócz zmniejszenia stresu, wyzwalania śmiechu i zwiększania szczęśliwych hormonów, gry planszowe mogą być skuteczne w utrzymaniu ciśnienia krwi. Uważa się że uwolnienie endorfin powoduje rozluźnienie mięśni, a krew zaczyna znacznie łatwiej krążyć, co prawdopodobnie obniża ciśnienie krwi.
Gry uczą jak wyznaczać cele i być cierpliwym
Zwycięstwo wymaga strategii i cierpliwości. I w szczęśliwym otoczeniu rzeczy te uczy się w bezstresowy, pełen przygód sposób.
Gry planszowe oferują możliwość wczesnego uczenia się
Nawet proste gry pomagają młodym graczom identyfikować kolory, liczyć, rozwijać koordynację, mogą też wydłużać czas koncentracji uwagi dziecka.
Gry planszowe zwiększają kreatywność i pewność siebie
Gry planszowe to narzędzie dla nieśmiałych dzieci i dorosłych. Granie popycha ich do rozwijania silniejszych zmysłów kreatywności i indywidualności, które prowadzą do większej samooceny.